Podporte vznik novej kováčskej dielne na Zaježovej

Podarilo sa nám kúpiť 100-ročný kamenný dom dýchajúci históriou, v ktorom chceme vybudovať dielňu určenú na kováčske kurzy pre deti aj dospelých. Pomôžte nám zrekonštruovať tento priestor s neopakovateľnou atmosférou, v ktorom sa chceme venovať udržaniu a rozvoju kováčskeho remesla.

Rozprávka o kováčovi

Príbeh našej kováčskej dielne sa začal na Gemeri, keď som sa vrátil domov z vysokej školy fascinovaný bohatou kovospracujúcou históriou tohto regiónu. Gemer bol kedysi železným srdcom Uhorska.

Pred dvanástimi rokmi som nastúpil do učenia k prvému zo štyroch kováčskych majstrov. Od tej doby sa živím kováčskym remeslom. Jedna z podmienok majstra bola, aby som remeslo odovzdal ďalej ľuďom, ktorí sa ho budú chcieť naučiť. Počas rokov sa toto remeslo stalo mojim životným štýlom. Zistil som, že nie len ja formujem kov ale aj kov formuje mňa.

dielna

Po rokoch sa tím dielne rozrástol a dozrel čas na to, aby sme mali vlastný prietor a neboli viac v nájme. Dlhé hľadanie správneho miesta sa skončilo na Zaježovských lazoch. Krásna príroda, skvelí ľudia a staručký kamenný dom s veľkým humnom. Ideálny priestor na kováčske kurzy, či už pre laickú alebo odbornú verejnosť.

kovadlina

Kurzom sa venujeme už viac ako 4 roky, avšak súčasná dielňa to už kapacitne nestíha a rovnako sme nemali kde ľudí ubytovať. Dom s dielňou na Zaježke rieši všetky tieto problémy - bude dokonalým priestorom na vzdelávanie, ubytovanie a trávenie voľného času pre celé rodiny. Ľudia si u nás budú môcť vyskúšať okrem kováčiny aj prácu s kožou, výrobu nožov, jazdu na koni či lukostrelbu.

kone

V dielni sa snažíme vytvárať osobné vzťahy s ľuďmi, ktorí k nám zavítajú. Dalo by sa povedať, že sa tak pomaly rozrastá naša kováčska rodina. Okrem iného sa venujeme tiež znovuobjaveniu stratených starodávnych techník spracovania a výroby ocele. Je to tak trochu alchýmia a tak trochu výskum.

Takéto pekné správy dostávame od ľudí, ktorí u nás boli na kurze:
"Už dlhšie som chcel vyskúšať, pričuchnúť ku kováčskej drine. Tento týždeň sa mi splnil sen, pričom moje zničené ruky sú dôkazom skutočne ťažkej práce. Kováč bol odpradávna vážená a rešpektovaná osoba. Inak tomu nie je ani dnes. Ďakujem Majstrovi Dušanovi Klimovi z kováčskej dielne #Perunis za jeho trpezlivosť, zručnosť a ochotu učiť ľudí k tak krásnemu remeslu, akým bezpochyby kováčstvo je. Za 4 dni v jeho kurze som sa mnohé naučil, vykul som si svoj prvý nôž a ušil naň kožené púzdro. Nebolo to ľahké, ale oplatilo sa. Vytvoril som pre seba niečo hodnotné, hlboko osobné. Ako Dušan povedal, " v každom chlapovi je kus kováča" a preto každý chlap by mal aspoň raz rozdúchať (vzduch) vyhňu (oheň) a zakalit (voda) oceľ (zem). Keď si pozriete Dušanovu robotu, pochopíte, že oslovenie "Majster" si zaslúži.Dušan ĎAKUJEM a som hrdý na tvoju značku na mojom noži."
Jozef Heuger

dielna

Možno sa pýtate, ako taká kováčska dielňa vlastne vznikne. Začínali sme remeselnými trhmi na Slovensku, kde si nás všimli, a tak sme dostali možsnoť prezentovať nás aj Slovensko na rôznych zahraničných podujatiach na vysokej úrovni - Remeselné trhy v Budapešti, Krakowe či Vianočné trhy v Ybbsitz (Rakúsko). Rovnako u mnohých môže vyvstať otázka, prečo sme sa rozhodli odísť z Gemera na stredné Slovensko a dôvod je veľmi jednoduchý - nenašli sme vhodný pristeror pre dielňu, ktorý by bol na predaj a rovnako sme nevedeli kúpiť pozemok pre kone. Tak sme sa rozhodli skúsiť šťastie na Zajžovej. Veríme, že s vašou pomocou to nebude márna snaha.

Dušan Klimo

Viac o nás sa dozviete v tomto videu

Kontaktujte nás

Družstevná 133, 049 32 Štítnik

tel.: 0911 298 282 e-mail:info@perunis.eu