Chceli by ste sa naučiť spracovať kov a vyrobiť si vlastné výrobky? Ponúkame Vám kováčsky kurz, kde prejdeme všetko od základov až po náročnejšie úkony.

Kapacita jedného kurzu sú dve osoby. Máme vypracovanú metodiku tak, aby aj človek, ktorý prvýkrát príde do konváčskej dielne, odišiel s pochopením základných princípov.

Kurzy prebiehajú v našej dielni - v areáli Vodného hradu na Teplickej 312 v Štítniku. V cene kurzu sú výrobky, ktoré počas jeho trvania spoločne zhotovíme. Jeden deň kurzu trvá 6 hodín (10:00 - 17:00). Kurzy robíme len počas pracovných dní. V prípade požiadavky je možnosť dohodnúť sa aj na víkendovom termíne (prípadne počas sviatku) za príplatok - sobota: 50%, nedeľa a sviatok: 100%.

V cene nie je ubytovanie ani strava. Odporúčame hľadať ubytovanie v obci Štítnik, prípadne ak prídete autom, tak na hoteli Hrádok alebo v meste Rožňava (14km).

Ako sa prihlásiť na kurz

Prihlasovanie je možné prostredníctvom mailu info@perunis.eu alebo na telefónnom čísle +421 911 298 282. V roku 2019 je možné sa prihlásiť na kurz vždy prvý týždeň v mesiaci. Nižšie si môžete pozrieť, na ktoré termíny máme ešte voľné miesta. Ďalšie termíny vypíšeme počas jesene 2019. Termín je záväzný - po jeho dohodnutí ho nie je možné meniť. V prípade, že sa kurzu nemôžete zúčastniť, uhradený poplatok nevraciame.

kurzy

Druhy kurzov

Začiatočník

Cena: 55 € / 1 deň kurzu

Tento kurz je určený všetkým záujemcom, ktorí chcú nahliadnuť do sveta kováčstva. Začneme prácou so živlami, držaním tela, teoretickou prednáškou o kove ako o materiáli, naučíte sa základné rozdelenie a charakteristiku. Tiež si povieme niečo o náradí a základných technologických postupoch voľného ručného kovania. Spravidla začíname výrobou klinca, ako najjednoduchšieho kováčskeho výrobku. Pokračujeme podkovou, svietnikom a skúsite si aj vykovať keltský nôž z mäkkej ocele.

Mierne pokročilý

Cena: 100 € / 1 deň kurzu

Tento kurz je určený všetkým záujemcom, ktorí už majú za sebou minimálne 5 dní začiatočníckeho kurzu alebo predošlé skúsenosti. Zameriame sa na zoznámenie s ušlachtilou ocelou, preberieme si kováčske postupy ako kalenie, práca cez dve kladivá. Budeme sa venovať tiež teoretickej príprave potrebnej k výrobe náradia a nástrojov. Dĺžka kurzu záleží od zručnosti záujemcov.

Pokročilý

Cena: 120 € / 1 deň kurzu

Tento kurz je určený všetkým záujemcom, ktorí majú prax v kováčskom remesle a ich schopnosti sú dostatočné na to, aby dokázali vyrobiť za teoretickej asistencie sekeru, kováčske kladivo či iné náradie a nástroje z ušlachtilého materiálu.

Vyrob si nôž

Cena: 300 € / 5 dní

Na výrobe noža jednoduchého keltského typu s koženým opletom si vyskúšate prierez práce nožiara. Naučíte sa nôž vykovať z pružinovej ocele, pomocou pilníka a brúsneho papiera ručne vybrúsiť, tepelné postupy spracovania ocele (žíhanie, kalenie a popúšťanie), finálne ostrenie a povrchovú úpravu noža. Na záver si ešte vyskúšate prácu s kožou - oplet rúčky a ušitie púzdra. Výstupným produktom tohto kurzu je funkčný, ostrý nôž, vhodný na každeodenné použitie.

Na rozdiel od ostatných kurzov, tento je potrebné absolvovať v plnom rozsahu naraz (5 dní). Odporúčame najskôr absolvovať začiatočnícky kurz, no v prípade, že ste zručný a máte skúsenosti s manuálnou prácou, nie je to podmienka.

kurzy kurzy

Termíny najbližších kurzov

Veľmi sa tešíme z toho, že chcete prísť ku nám na kurz. Zároveň vás chceme poprosiť, aby ste sa hlásili na termíny, na ktoré už je niekto prihlásený. Vieme totiž otvoriť kurz až potom, ako sa naplní. V prípade, ak by vám žiaden termín nevyhovoval, napíšte nám a niečo vymyslíme.

Prihlasovať sa môžete mailom na info@perunis.eu. Termín je záväzný - po jeho dohodnutí ho nie je možné meniť. V prípade, že sa kurzu nemôžete zúčastniť, uhradený poplatok nevraciame.

5.8. - 9.8.2019

Kurz: Začiatočník

voľné miesta: 1

12.8. - 16.8.2019

Kurz: Vyrob si nôž

voľné miesta: 0

2.9. - 6.9.2019

Kurz: Začiatočník

voľné miesta: 2

9.9. - 13.9.2019

Kurz: Vyrob si nôž

voľné miesta: 3

30.9 - 4.10.2019

Kurz: Začiatočník

voľné miesta: 1

7.10 - 11.10.2019

Kurz: Vyrob si nôž

voľné miesta: 3

Poukazy

Radi by ste niekomu darovali kováčsky alebo nožiarsky kurz?

Ponúkame Vám možnosť zakúpiť darčekovú poukážku na kurz, pričom si sami môžete zvoliť počet dní, ktoré darujete (okrem kurzu Vyrob si nôž). Poukážky si môžete objednať emailom na info@perunis.eu.

poukaz na kurz

Kde nás nájdete

Teplická 213, 049 32 Štítnik

tel.: 0911 298 282 e-mail:info@perunis.eu