26.10.2019

Stihneme to do zimy?

Poznáte ten pocit, keď ste si niečím úplne istí, aj keď to neviete úplne racionálne vysvetliť? Tento pocit sme zažili, keď sme prvýkrát vstúpili na dvor viac ako 100-ročného domu na Zaježovej.

zajezka

Miesto na život a novú dielňu sme hľadali dlho. Raz sa niečo nepáčilo jednému, potom zasa druhému. Veď to poznáte. A potom sme prišli sem. Vchod do domu bol lemovaný polo-rozpadnutým gánkom. Namiesto kúpeľne sme našli plesnivú tmavú chyžku a záchod bol v podobe drevenej latríny na dvore. Vedeli sme, že z tejto stavby ostanú len kamenné múry a všetko sotatné budeme musieť obiť, rozobrať, prerobiť a opraviť. Ani to nás neodradilo.

Na Zaježovej žije totiž neuveriteľné množstvo skvelých, šikovných a ochotných ľudí. Či už starousadlíkov alebo tých novo-prisťahovaných. Vedeli sme, že bez priateľov, známych ale aj úplne cudzích, zato veľmi ochotných ľudí to nezvládneme. V momente, kedy sme nevedeli, ako ďalej sme sa rozhodli, že napíšeme na Startlab projekt na vybudovanie novej kováčskej dielne. Uspeli sme a vyzbierali sme viac ako 6500 eur. Bolo to neuveriteľné. Ľudia, ktorí nás nepoznali nám poslali peniaze, aby sme mohli vybudovať nádhernú kamennú dielňu, ktorá bude slúžiť na kováčskej kurzy a kopec ďalších aktivít spojených s týmto remeslom.

zajezka
zajezka

Naša práce nie je ešte ani z ďaleka na konci. Do zimy by sme chceli dokončiť strechu, osadiť okná a drevené brány, zatepliť strechu nad dielňou a kompletne ju zariadiť. To znamená pripraviť lôžko pre buchar a všetko to presťahovať zo Štítnika sem, na Zaježovú. Potom to už bude definitívne náš domov.

zajezka
zajezka

A čo všetko sme zatiaľ stihli? Osadili sme inžinierske siete, z plesnivej pivnice sme spravili útulnú kuchyňu s kúpeľňou. Terénne úpravy spravili zo strmého brehu krásny rovný dvor, vďaka čomu budeme môcť na dielňu osadiť obrovské štvormetrové vráta. To je inak veľká vec. Keď bude dielňa hotová, bude v nej možné realizovať naozaj megalomanské projekty. Ale teraz to hlavné - s partiou skvelých chalanov a rodiny sme zhodili starú strechu a začali budovať nový krov.

zajezka
zajezka

Krov, ktorý sa nachádza nad obytnou časťou je hotový, zakrytý foliou a my môžeme konečne pokojne spať. Teraz nás čaká krov nad dielňou. Odhadujeme to na 4-6 týždňov, kým bude hotový.

zajezka
zajezka

Možno si myslíte, že sme blázni, že sme sa do tohto pustili. Možno sa tešíte s nami. Možno by ste radi prišli a pomohli. Určite nás neváhajte kontaktovať. Či už prostredníctvom správy na facebooku alebo mailom.

Dušan

zajezka

Kontaktujte nás

Družstevná 133, 049 32 Štítnik

tel.: 0911 298 282 e-mail:info@perunis.eu